Rozhovor s vedoucí mládeže Ninou

V rozhovoru se dozvíte zajímavé informace o naší mládeži.

Nino, nelze začít jinak než otázkou, jak ses dostala k fotbalu v Cholupicích?
To je poměrně jednoduché. Již v dětství jsem do Cholupic jezdila za babičkou a trávila zde nejeden víkend. Navíc můj táta také hrával fotbal za Cholupice a tak poté, co jsem se zde s rodinou usadila natrvalo, bylo poměrně zřejmé, že se mé děti začnou seznamovat se sportem právě ve fotbalové školičce Sokola.

A k pozici vedoucí mládeže?
Jak jsem říkala, mé děti začínali se sportem ve fotbalové školičce Cholupic. Dcera později odešla k mažoretkovému sportu, který ji byl blíž a slaví v něm se svojí skupinou mnoho úspěchů, ale syn u fotbalu zůstal a já začala vypomáhat na pozici vedoucí mužstva u jeho kategorie. Později jsem byla oslovena dobrou duší Cholupického fotbalu, Hankou Knéblovou, zda bych jí trochu nepomohla a nakonec z toho vzešla pozice vedoucí mládeže.

Jak vypadá Tvoje pracovní náplň?
Jedná se o mnoho malých činností, které často nemusí být ani vidět, ale v celku zaberou opravdu hodně času a úsilí. Od komunikace s rodiči, zajištění materiální podpory týmů, evidenci příspěvků, přípravu náborů dětí i trenérů až třeba po účast a zastupování mládeže na Výkonném výboru klubu.

Jak bys zhodnotila z pohledu mládeže uplynulou sezónu?
Předně jsem ráda, že po dvou Covidových letech, které byly nesmírně složité, se opětovně dohrál celý soutěžní ročník. Naše týmy se účastnily soutěží od mladší přípravky po mladší žáky a dorost a bylo na nich vidět opravdu velké nadšení. Jak to nejen ve fotbale, ale ve sportu jako takovém bývá, výhry se střídaly s prohrami, ale bylo opravdu skvělé opět zažít dětskou radost z každého vstřeleného gólu.

Hodně se mluví o tom, že během Covidu ztratily děti zájem o sport. Řešíme v Cholupicích stejný problém?
Je třeba říct, že v Cholupicích se trénovalo v rámci nastavených možností i během Covidu. Ať už v menších skupinách dle vládních nařízení, nebo třeba on-line. Naši trenéři k tomu přistoupili opravdu zodpovědně, a i díky tomu jsme nezaznamenali úbytek dětí. Za to jim patří velké DÍKY. Navíc se nám na jaře podařilo uskutečnit nábor, který nám přivedl to týmů nové fotbalové naděje v různých věkových kategoriích.

Plánujete nábor zopakovat i na začátku nového školního roku?
Určitě, ve čtvrtek 8. září od 17:00 do 18:00 proběhne na našem hřišti nábor a očekáváme, že hlavní zájem bude o kategorie Starších přípravek níže (ročník 2012 a mladší), ale nebráníme se ani novým hráčům z kategorie mladších žáků či dorostu. S blížícím se termínem náboru budou další podrobnosti komunikovány i pomocí letáčků ve školách a na sociálních sítích.

Už jsme zmínili dobu Covidovou, ale nyní bojujeme s všudypřítomným zdražováním. Jak je to s financemi u mládeže?
Peněz není nikdy dost a bohužel v současné složité době se sponzoři nehrnou. Jsme tedy odkázáni na financování pomocí dotací a členských příspěvků. Příspěvky slouží nejen k zajištění údržby tréninkových ploch, šaten, sprch či odměn trenérům, ale také na vybavení v podobě tréninkových dresů a teplákových souprav, startovného na turnajích, pronájmu dalších hřišť a tělocvičen v zimním období. Velkou výhodou pro rodiče našich dětí tedy je, že kromě letního soustředění již nemají další dodatečné náklady. V klubu jsme možné zvýšení příspěvků podrobně konzultovali a nakonec rozhodli, i s ohledem na to, že rodiče budou mít se začátkem školního roku mnoho dalších výdajů, členské příspěvky ponechat pro tuto chvíli beze změny. Věříme, že to bude vnímáno jako vstřícný krok k našim dětem. Vývoj cen u energií budeme i nadále sledovat a v případě nutnosti se k výši příspěvků vrátíme v průběhu sezóny.

Kolik mládežnických mužstev máme a kdo se o ně stará?
Aktuálně máme kormě fotbalové školičky zastoupení v 6 soutěžích a o děti se stará 11 trenérů a 2 trenérky. Cílem pro příští rok je přihlásit i kategorii Starších žáků. Stejně jako hledáme nové členy z řad dětí, tak mezi sebou rádi uvítáme nové či zkušené trenéry.

Co jim můžete nabídnout?
Naštěstí už je za námi doba, kdy byla trenéřina čistě dobrovolnická činnost, ale je pravdou, že nikdo z trenérů to nemůže dělat pro peníze. Ono to není jen o účasti na hodinu a půl trvajících tréninkových jednotkách 2x v týdnu a následně na víkendovém zápase. Naši trenéři se zodpovědně připravují na každý trénink a snažíme se je také motivovat k dalšímu vzdělváání, aby dokázali do tréninků přenést aktuální trendy moderního fotbalu. To vše už činí ve svém volném čase. Máme trenéry nejen z řad aktivních hráčů, ale i rodičů. Největší výhodou našeho klubu je pak krásné nové zázemí, rodinná atmosféra a možnost vidět sportovní i lidský vývoj našich svěřenců.

Co bys chtěla vzkázat na závěr našeho rozhovoru?
Že děkuji všem dětem, rodičům i trenérům, kteří utváří náš klub. I když je moje práce v klubu poměrně časově náročná, tak odměna v podobě hřiště plného nadšených dětí za to stojí. Věřím, že se naše řady budou i nadále rozšiřovat o nové děti a trenéry a všichni v klubu pro to děláme maximum. Vím z ohlasů, že už nyní jsme respektováni jako klub, který se umí o děti dobře postarat. V Cholupicích učíme děti nejen fotbalovým dovednostem, respektu k soupeři a hře fair play, ale dbáme i na to, aby jejich zatížení nebylo jednostranné a byly rozvíjeny komplexně.

Posledních 30 dnů: 1204 | Posledních 7 dnů: 279 | Poslední den: 24